Budapest: 28.37°
HUF/EUR: 329.34
szechenyi
Fórum » Fórumtémák » Fórum részlet

LIGA Jogsegély

2010. 12. 15.

A LIGA Jogsegély megújult fórumán várjuk kérdéseiket, észrevételeiket... A hozzászóláshoz nem szükséges regisztrálni! Jogászaink kizárólag munkajogi kérdésekre válaszolnak. Összetett, vagy egyedi problémák esetén kérjük vegye igénybe a minden magyar állampolgár számára ingyenes Jogpontplusz szolgáltatást, vagy amennyiben Ön a LIGA Szakszervezetek tagszervezetének tagja, munkajogi kérdésével keresse fel jogászaink egyikét személyesen!

Szólj hozzá!


Hozzászólások 907 hozzászólás

Oldalak:

4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

Válasz 2016.02.29. 16:19 Borbély János
Tisztelt Ügyvédnő!

Ha belépéskor kér a munkáltató erkölcsi bizonyítványt, akkor azt milyen gyakran kérheti frissíteni, vagy kérhet nyilatkozatot a témában?

Köszönöm válaszát!
Válasz 2016.02.21. 19:38 enykő
Tisztelt Ügyvédnő!
Nálunk a cégnél nincs kollektiv szerzödés. 3müszakos munkarendbe dolgozzunk szerzödés alapján heti40óra. (5.50-13.50,13.50-21.50,21.50-5.50). A napi 8órát ledolgzzuk,viszont 7.40-be számolnak el,mivel a munkaközi szünet ugye nem tarozik bele a munkaidöbe..Nem is evvel lenne gond..hanem Köteleznek ledolgozni az ebédszünetet. aki meg nem dolgozza le,annak levonnak még az óráiból,s kevesebb bért kap. Kérdéssem jogszerü e ez.? Ezért már feljelentették a céget,(mert pihenö napon kötelezte az ebdészünet ledolgozást), most meg hétköznap kell bent maradni 2x 12 órába.
Válaszát elöre is köszönöm
Tiszteletel.Enykő
Válasz 2016.02.18. 21:28 N Tímea
Tisztelt Dr Mészáros Melinda
15 éve dolgozom egy cégnél ahol most a következő helyzet alakult ki. Az intézményt működtető Kft a dolgozók egy részét köztük engem is át kívánja venni. Az lenne a kérdésem hogy a munkaviszonyom jogfolytonossága megmaradhat e akkor is ha teljesen más munkakörben kíván foglalkoztatni mint ami a mostani munkaköröm?Köteles vagyok e a számomra kedvezőtlenebb munkát elvállalni? Ebben az esetben nem a jelenlegi munkaviszonyom megszüntetése lenne a megoldás amikor is részemre kifizetnék a 15 évre járó felmondási időt és végkielégítést? Nem szeretnék károsulni ezért merültek fel bennem ezek a kérdések.
Köszönöm előre is válaszát
Üdvözlettel N Tímea
Válasz 2016.02.16. 09:37 Pongóné Irén
Tisztelt Mészáros Melinda !
Nyugdíj előtt álló pedagógusként az utolsó tanévemben a Nkt. 65.§ 7. bekezdése alapján 50%-os munkaidő csökkentéssel dolgoztam egy fél évet. (Jelenleg febr.1.-től a nyugdíj előtti szabadságomat töltöm.)
A kérdésem a következő: a 40 éves jubileumi jutalom kifizetésénél teljes havi fizetést fognak-e elszámolni vagy a csökkentett munkaidő utáni kevesebb béremet? Kell-e valami kérvényt benyújtanom ez ügyben esetleg?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: P-né Irén
(hivatkozás: tamás) Válasz 2016.02.15. 16:16 Dr.Mészáros Melinda
Tisztelt Tamás!
Az álláskeresési támogatás folyósításának lejártát követően (vagy ha a lejárat előtt annak folyósítását kereső tevékenység miatt szüntették meg) a járási hivatal állapítja meg az aktív korúak ellátására való jogosultságot. Ennek megfelelően az Ön által leírtak alapján jogszerűen kaphatja a juttatást.
Üdvözlettel:Dr.Mészáros Melinda

Üdvözlettel: Dr. Mészáros Melinda
(hivatkozás: Abigél) Válasz 2016.02.15. 15:33 Dr.Mészáros Melinda
Tisztelt Abigél!
Sajnos mind a felmondási idő, mind a végkielégítés szempontjából csak az adott munkáltatónál ténylegesen munkaviszonyban eltöltött idő vehető figyelembe. Ilyen módon a korábbi munkaerő-kölcsönzés keretében, illetve vállalkozóként eltöltött idő figyelmen kívül marad.
Éppen ezért javasolom, hogy próbáljanak megegyezni a feltételekben és a juttatásokban a munkáltatóval (közös megegyezéssel történő jogviszony-megszüntetés). A leírtak alapján a munkáltatónak is érdeke a megegyezés, így kedvezőbb feltételek elérésére esélyes.
Kívánok én is szép napot Önnek, remélem a fenti rossz hír nem szegi kedvét és sikerül kedvező megoldást találniuk közösen.
Üdvözlettel: Dr. Mészáros Melinda

(hivatkozás: Mónika) Válasz 2016.02.15. 15:21 Dr.Mészáros Melinda
Tisztelt Mónika!
Amennyiben a GYES leteltét követően részmunkaidőben (4 óra/nap) kíván dolgozni és a nyugdíjárulék alapját képező jövedelme eléri a mindenkori minimálbért (jelenleg bruttó 111.000.-Ft/hó), akkor teljes szolgálati időt szerez a későbbi nyugellátása szempontjából.
Nem" feleződik" tehát ebben az esetben a szolgálati idő mértéke.
Ezzel ellentétben, ha a jövedelme a fenti mértéket nem éri el, akkor azzal arányosan kell megállapítani a szolgálati idő mértékét, tehát ilyen esetben bizony csökken.
Javasolom, hogy a fentiek figyelembe vételével döntsön!
Üdvözlettel: Dr. Mészáros Melinda
Válasz 2016.02.15. 14:06 Koltai Viktória
Tisztelt Ügyvédnő!
Tanácsot szeretnék kérni Öntől, hogy hogyan tovább, merre menjek a rokkant parkoló kártyával kapcsolatban, melyet szeretnék meghosszabbítani. Szegedről a II. fokú felülvizsgálatról megkaptam az értesítést, hogy helybenhagyták az elutasítást, amit az I. fokúnál (Békéscsabán) megállapítottak, sőt le is vitték 30 %-ról 22 %-ra a mozgásszervi károsodást és pluszban kaptam 15 % idegrendszeri bal oldali bénulást! Elolvasva a mostani határozatot, amit 2006-ban megállapítottak gerincsérvet a derekamnál, az most nincsen a szegediek szerint! Discus Hernia helyett lumbágó isiásszal van! Ebben az évben lesz a műtét sérvvel! A nyaki gerinchez (kyphosis) nem nyúlnak még hozzá, mert lehet, hogy gyógyszeresen, krémekkel helyre lehet hozni, speciális gyógytorna javasolt! Ha nem sikerül helyrerakni, akkor 60 fokos dőlésnél műtét javasolt! Most a héten megyek a térdemmel újra (ez is régi keletű már), mert lehet, hogy azt is műteni kell, december 16-a óta 2-szor estem el! Most már jobban figyelek a menéssel, használok botot. Hideg lábfej, balra mozdult térdkalács, recsegés, vizesedés jellemző rá! Félévente járok 2-3 heteket kezelésekre (amik sajnos már 8 éve csinálom, semmit nem használ, hanem ront)! A gyulai idegsebész nem is ajánlotta pl. az úszást, kerékpározást és a súlyfürdőt sem, emelni, hajolni nem szabad! Folyamatos hátfájás, izomfájdalom, cervicobrachialis syndroma, minden 3. hónapban 3×1 izomlazító injekciót kapok, protrusio disci, hernia disci, a bal lábam folyamatosan zsibbad, fenék résztől nem érzek semmit, a bal kezemből kiesik minden, nem tudok fogni és mindkét kézfejemen az ujjaim kattognak, bemerevednek, inkontinencia (mindennap pelenkát használok), folyamatosan fázok, stb.! Az ideggyógyász meg is vizsgált, 100 méternél többet nem tudok megtenni, mert a mozgásból eredően szédülést, nagyobb fájdalmakat produkál nálam! Nagyon lassan a bal lábamat kímélve tudok menni a házon belül! 14 féle gyógyszert szedek, (ezek között sok NSAID, fájdalomcsillapítókat, asztmára pumpákat) de sajnos már annyira átvette a szervezetem a gyógyszerek hatását, hogy nem javul az állapotom! 2011-ben megállapítottak egy rokkantsági fokot 50%-ről 73%-ot („D” csoport), itt is 30% mozgásszervit állapítottak meg, de azóta romlott az állapotom! 18 éves korom előttről állapították meg a betegségeimet, mivel már a születésem óta és az általános iskolában jelentkeztek a betegségeim. Ezért kellett elköltöznünk Budapestről egy 3. emeleti panellakásból (nem liftes), egy békés megyei kertes családi házba, ahol az előző tulajdonos is mozgássérült volt. Akadálymentesítve vettük a házat! Napi tevékenységimet sem tudom elvégezni, a Szüleim segítségére szorulok! Reggel nehéz a felkelés az ágyból (recsegés, merevség jellemző) és kb. 13-14 óra körül már leülök vagy lefekszem, amikor már nagyon nem tudom tartani magamat! Újbóli fellebbezés már 30ezer Ft-ba kerülne, de nem engedi a keretem! Egészségkárosodási segélyt és fogyatékossági támogatást kapok, az önkormányzattól minden 3. hónapban az orvoshoz járási költséget megtérítik! Saját autóm van, amivel csak az orvosi kezelésekre járok. A buszhoz, vonathoz nem tudok kimenni, mert messze van, az egyik 300 m-re a másik 1 km-re van és magas felépítésűek ezek a járművek. Van nyaki merevítőm, WC-magasítóm, a fürdőszobába kifordítható kádülőke, járókeretem! Azt vettem észre, hogy részben nem egyezik meg a határozatban lévő betegségeim leírása, az orvosi leleteimmel! Mit lehet ilyenkor tenni?
Köszönöm előre is tanácsát!
(hivatkozás: Dr.Mészáros Melinda) Válasz 2016.02.15. 14:02 Abigél
Tisztelt Dr. Mészáros Melinda ügyvédnő!
Köszönöm szépen a megtisztelő válaszát!
Még egy dolgot szeretnék Öntől megkérdezni. A cég, ahol tíz éve dolgozom, és ahonnan gyedre, majd gyesre mentem... A foglalkoztatásom legelején 1-2 hónapig vállalkozóként "foglalkoztatott" (nem volt lehetősége státuszra), majd a munkaadó ötlete nyomán egy munkakerőkölcsönző cégen keresztül tudott hivatalosan foglalkoztatni, ez volt majdnem három évig, mikor is rendesen felvett. Ha gyesről, mégsem vesz vissza a munkáltató, akkor a munkaerőkölcsönzőn keresztül foglalkoztatott éveket, beszámoltathatom-e a végkielégítés és felmondási idő kiszámolásába? nagyon szépen köszönöm! Legyen szép napja! Abigél
(hivatkozás: Nagy Aladár) Válasz 2016.02.14. 15:49 Dr.Mészáros Melinda
Tisztelt Nagy Aladár!
A munkáltató utasítása szerint, a munkaszerződése szerinti állandó munkavégzési helyétől eltérő helyen /kiküldetés/ történő munkavégzés esetén a járulékos költségek megtérítésére /pl.utazási költség/ a munkáltató köteles. A lakóhelyéről a munkavégzés helyére ill.vissza történő utazás időtartama nem minősül munkaidőnek. Viszont abban az esetben igen, ha a munkakezdés az állandó munkavégzési helyen történik, és onnan utazik tovább.
Az EU-i Biróság az elmúlt hónapokban sokat említett ítélete csak az állandó ill. szokásos munkavégzési hellyel nem rendelkező munkavállalók /pl. ügynökök/ esetében hozott jelentős változást.
Üdvözlettel:Dr.Mészáros Melinda