Hagyjuk az üres dumát! – Ifjúsági szakszervezeti tüntetés Berlinben

„Tetteket akarunk, nem üres szavakat!” „Ha bank lennék, már rég megmentettetek volna!” „Hé, nem elvándorlunk, kidobtak minket!” „,Keletről nyugatra, északról délre, nekünk srácok mindegy, szenvedjetek kedvetekre!” - Csak néhány transzparens a több száz közül, melyek a berlini kancellária előtti hatalmas parkot színezték e hét szerdán délután.

Hagyjuk az üres dumát! – Ifjúsági szakszervezeti tüntetés Berlinben

A Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) ifjúsági tagozata közös demonstrációra hívta az európai fiatal szakszervezeti képviselőket az európai ifjúsági munkanélküliség orvoslására javasolt uniós eljárás ellen, melyhez a LIGA Szakszervezetek is csatlakozott.

Angela Merkel 2013. július 3-án 18 európai vezetőt és 28 munkaügyi minisztert hívott össze az ún. „Ifjúsági Csúcstalálkozóra” Berlinbe, melyen az európai országok államfőivel hogy a szociális és munkaügyi minisztereivel az ifjúsági garanciaprogram bevezetésének lehetőségeit tárgyalják meg. Az ifjúsági garanciaprogram szerint minden 25 év alatti, az oktatásból kilépő fiatal 4 hónapon belül garantáltan munkához, vagy valamilyen oktatáshoz, továbbképzéshez juthatna majd, igen ám, de ehhez elegendő forrásokra és egy gondosan kidolgozott programra lenne szükség. Az Európa-szerte egyre növekvő ifjúsági munkanélküliség 2013-ra drasztikus méreteket öltött, hazánkban már csaknem 30%-os, Görögországban pedig már a 62%-ot is meghaladja.

A szakszervezeti fiatalok ugyan örömmel fogadták az ifjúsági garanciaprogramot, azonban felháborodásukra okot adott, hogy Európa Tanács 2013. június 27-28-ai brüsszeli ülésén csupán 6 milliárd Eurót szavazott meg a probléma orvoslására. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint 21 milliárd euróra lenne szükség csak azon országok hathatós programjainak megvalósítására, melyekben euró a fizetőeszköz. Ebben a megvilágításban az összes uniós tagállamra a 6 milliárd nagyon kevésnek tűnik. Rövid távú terveken kívül nem látható Európa-szintű megoldás, sőt, a fiataloknak egyre szűkülnek az esélyei a folytatódó megszorításoknak köszönhetően.

A DGB szerint a 6 milliárdos összeg nem csak hogy kevés, hanem egyenesen felháborító és nevetséges, főleg, hogy az Európai Unió a bankok megmentésére 1200 milliárd (!) eurót költött. A 6 millió európai fiatal, aki önhibáján kívül, a gazdaság hanyatlásának köszönhetően munkanélküli, végre tetteket akar látni, és nem üres szavakat. Ezért a DGB ifjúsági tagozata a Merkel által összehívott csúcstalálkozóval egy időben „Alternatív Ifjúsági Csúcstalálkozó” néven európai szintű kerekasztal-beszélgetést és demonstrációt hirdetett a berlini kancellária épülete elé. A kerekasztal-beszélgetésen német, spanyol, francia, portugál, görög, lengyel, ír és olasz szakszervezeti vezetők elmondták, hogy az egyes országokban milyen problémákkal küzdenek a fiatalok. A helyzet mindenhol nagyon aggasztó, hasonlóak a problémák, mint Magyarországon, teljes bizonytalanság, cél- és jövőkép-vesztettség, elszegényedés, lehetőségek szűkülése, a szakképzés és gyakornokság körüli problémák. Ebben a helyzetben az egyik legfontosabb szakszervezeti alapérték, a szolidaritás előtérbe kerül. Itt az idő, hogy összefogjanak az európai fiatalok, nem engedjük, hogy a fejünk felett döntsenek, rólunk! - jelentette ki a DGB ifjúsági tagozatának elnöke, és talán nem is mutathatta volna más jobban a közös elköteleződésre és felelősségvállalásra való nyitottságot, mint az ezt követő hangos ovációs és hosszas taps.

A kerekasztal-beszélgetésben részt vevők közösen fogalmazták meg a követeléseiket, melyeket a dobokkal és utcai performansszal kísért hangos és látványos demonstrációt követően átnyújtottak Angela Merkelnek.

A követlelések a következők:

  1. Azonnali programot az ifjúsági foglalkoztatás előmozdítására!
  2. Az eszközök növelését az átcsoportosítás helyett!
  3. Szakmai munkacsoportot az ifjúsági munkanélküliség- sújtotta államok támogatására!
  4.  A jó szakképzéshez hosszú távú elképzelések és nem rövid-távú akciók kellenek!
  5. A gyakornokság kötelező európai szintű standardjainak felállítását!
  6. Jövő- és befektetési programot az EU-nak!