Az EU-tagállamok késlekednek a minimálbér-irányelv átültetésével
Három héttel a végrehajtás határideje előtt az EU-tagállamok többsége késlekedik a minimálbér-irányelv átültetésével – hívta fel rá a figyelmet az Európai Szakszervezeti Szövetség 2024. október 23-án. Ebben a tekintetben Magyarország élen jár.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség számításai szerint körülbelül 20 millió munkavállaló részesülhet az irányelv előnyeiből, amely előírja a tagállamoknak, hogy biztosítsák a minimálbérek „megfelelőségét”, továbbá segítsék a kollektív tárgyalásokat.
Ugyanakkor az irányelv nemzeti jogba való átültetésének a határideje november 15, és eddig mindössze hat tagállam terjesztett elő olyan jogszabályt az irányelv átültetésének mikéntjéről.
Kilenc tagállamban még folynak a megbeszélések, míg hét tagállamban még el sem kezdődött a folyamat. Három tagállamban a kormányok arra a következtetésre jutottak, hogy nincs szükség jogalkotási lépésre az irányelv követelményeinek teljesítéséhez.
Az elemzés az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) „Wage Up” kampányának része, amelynek célja annak biztosítása, hogy a tagállamok maradéktalanul teljesítsék az irányelv szerinti kötelezettségeiket.
Megjelent jogszabálytervezetek:
Belgium, Magyarország, Lettország, Luxemburg, Lengyelország, Románia
Folyamatban vannak az előkészületek:
Ausztria, Bulgária, Horvátország, Csehország, Finnország, Görögország, Hollandia, Szlovákia és Spanyolország
A folyamat nem indult el:
Ciprus, Észtország, Franciaország, Olaszország, Litvánia, Málta és Portugália
Nincs szükség intézkedésre:
Németország, Írország, Szlovénia
Forrás: Az ETUC tagszervezetitől származó információ
Az ETUC által elindított új weboldal a minimálbér-irányelv végrehajtásának nyomon követésére a következőket is tartalmazza:
- Csak két ország érte el a minimálbér megfelelőségét a javasolt kettős tisztességi kívánalomnak megfelelően: a bruttó mediánbér 60%-a és a bruttó átlagbér 50%-a.
- Csak nyolc ország teljesíti azt a célt, hogy a kollektív tárgyalások lefedettsége legalább 80%.
- Hét EU-tagállamban még mindig 10% felett van a dolgozói szegénység.
- Jelenleg nyolc EU-tagállam engedélyezi a fiatalok számára a minimálbérnél kisebb mértékű fizetést, ami lehetővé teszi a munkáltatók számára, hogy a törvényes minimálbérnél akár 70%-kal kevesebbet fizessenek a fiataloknak.
- Az EU-ban dolgozó női munkavállalók, akik nagyobb valószínűséggel keresik a minimálbért a túlnyomórészt nők által végzett munkák alulértékelése miatt, még mindig 21%-kal kevesebbet keresnek, mint a férfiak.
A legtöbb ország elmulaszthatja a minimálbérről szóló irányelv határidejét
Tea Jarc, az ETUC szövetségi titkára az eredményeket kommentálva elmondta:
„Abban az időben, amikor emberek milliói rekednek szegénységben annak ellenére, hogy minden nap keményen dolgoznak, a minimálbér-irányelv gyakorlatba ültetése minden nemzeti kormány számára prioritás kell, hogy legyen.
„A megélhetési válság miatt a minimálbért fizetett munkavállalók megélhetését még jobban megnehezítette annak ellenére, hogy a vállalati profitok nőttek.
„Az irányelv előírja a tagállamoknak, hogy tegyenek lépéseket a törvényben meghatározott minimálbérek megfelelő mértékéért, és támogassák a kollektív tárgyalásokat, amelyek a valóban méltányos fizetés biztosításának legjobb eszközei.
„A dolgozók már két évet vártak az irányelv végrehajtására, és nem szabad tovább várakozniuk.
„Néhány tagállam előrehaladást ért el, vagy már bevezették a szükséges szabványokat. A legtöbb nemzeti kormánynak azonban fel kellene hagynia az időhúzással, és végre valóra kellene váltania az ígéreteit.”