Közös szakszervezeti kiegészítések a Budapesti nyilatkozathoz

Fontos kiegészítéseket szeretnének a magyar konföderációk a versenyképességről szóló Budapesti nyilatkozathoz, ezért 2024. november 4-én, a budapesti informális EU-csúcs előtt közös levelet írtak a miniszterelnöknek. Hangsúlyozzák, az európai versenyképesség megerősítésére irányuló uniós tervek középpontjában az összes ágazatban és régióban a minőségi munkahelyek biztosítását célzó intézkedéseknek kell állniuk.

Közös szakszervezeti kiegészítések a Budapesti nyilatkozathoz

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Az új versenyképességi megállapodásról szóló Budapesti Nyilatkozat miatt fordulunk Önhöz, hogy felhívjuk a magyar kormányt a nyilatkozat módosításának olyan irányú kezdeményezésére, amely tartalmazza azokat – az EU által megteendő – szükséges lépéseket, amelyek minden régióban és minden ágazatban biztosítják a minőségi munkahelyek védelmét és létrehozását. A minőségi munkahelyek létfontosságúak az európai versenyképesség sikeréhez.

1.    Miközben pozitív, hogy a folyamatban lévő megbeszélések során szóba került a magas színvonalú munkahelyek megteremtésének szükségessége, az Európai Tanácsnak el kell köteleznie magát arra, hogy megteszi a szükséges intézkedéseket a minőségi munkahelyekre vonatkozó követelmények, mint az európai versenyképesség biztosításának kulcsfontosságú elemei támogatására – ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy ez a célkitűzés csupán jó szándék marad. Felszólítjuk az európai intézményeket, hogy kötelezzék el magukat a minőségi munkahelyek biztosításához szükséges jogalkotási kezdeményezések, beruházások és cselekvési programok megvalósítása mellett minden ágazatban és minden régióban.

2.    A minőségi munkahelyek azt jelentik, hogy a szociális párbeszédet és a kollektív tárgyalásokat a versenyképesség középpontjába helyezzük. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell a kötelezettségvállalást arra vonatkozóan, hogy a versenyképesség fokozását célzó intézkedéseket – beleértve a közelgő Clean Deal ipari megállapodást is – a szociális párbeszéd és a kollektív tárgyalások figyelembevételével dolgozzák ki, hajtják végre és kísérik figyelemmel. Sürgősen hívjanak össze egy külön konzultációt a szociális partnerekkel!

3.    Az Európai Szakszervezeti Szövetség és magyar tagszervezetei ambiciózus európai iparpolitikát szorgalmaznak a minőségi munkahelyek érdekében, amelyet jelentős befektetésekkel támogatnak, s olyan szociális feltételeket tartalmaznak, amelyek támogatják a köz javát és az innovációt, és amelyek erős közszolgáltatásokon, szociális védelmen, lakhatáson, közlekedésen és gyermekgondozáson alapulnak. Kulcsfontosságú a munkahelyek megszűnésének megakadályozása, és a szakszervezetek által elfogadott megbízható iparfejlesztési terv hiányában a szakszervezetek jogos igénye, hogy lépjen életbe moratórium a bezárásokra és kényszerű elbocsátásokra vonatkozóan.

4.    A szakszervezetek már régóta látják, hogy a minőségi munkahelyek, az iparpolitika és a közszolgáltatások, a társadalmi haladás és az igazságos átmenet krónikus alulfinanszírozottsága milyen következményekkel jár a versenyképességre és a dolgozó emberekre nézve. A sikertelen megszorító politikákat el kell utasítani, és ehelyett az EU-nak ambiciózus közös beruházási eszközöket kell kidolgoznia, amelyek a SURE eszköz erős munkaügyi hangsúlyára épülnek, progresszív adópolitikákat kell kialakítania, és a tagállamok számára biztosítania kell a szükséges mozgásteret a minőségi munkahelyekhez, az iparpolitikához, a közszolgáltatásokhoz és az igazságos átmenethez szükséges beruházások finanszírozásához. A versenyképesség megköveteli, hogy az EU új beruházási kapacitást, az igazságos társadalmi-gazdasági átmenetet és a köz javát szolgáló uniós szuverenitási alapot hozzon létre, senkit és egyetlen régiót sem hagyva lemaradva.

5.    A többéves pénzügyi keretben további forrásokat kell biztosítani a minőségi munkahelyek, a szociális párbeszéd és a kollektív tárgyalások, az igazságos átmenet – mind a zöld, mind a digitális átmenet – támogatására.

6.    Kérjük továbbá, hogy módosítsák a minőségi jogalkotásról szóló szöveget annak megerősítése érdekében, hogy a minőségi jogalkotásra irányuló kezdeményezések nem vezetnek a foglalkoztatási jogok és normák csökkentéséhez, és nem jelentenek akadályt a minőségi munkahelyek megteremtéséhez szükséges jogalkotási kezdeményezések előtt. A jogszabályok nem akadályozzák a versenyképességet. Ehelyett egyenlő feltételeket és tisztességes versenyt teremtenek. Ezért a közbeszerzési irányelvek felülvizsgálatának garantálnia kell, hogy a közpénzeket olyan szervezetek kapják, amelyek tiszteletben tartják a munkavállalók és a szakszervezetek jogait, amelyek tárgyalnak a szakszervezetekkel, és amelyek munkavállalói kollektív szerződés hatálya alá tartoznak. Ezért van szükség szabályozásra a közvetítők vagy az alvállalkozói láncok visszaélései ellen is.

7.    A nyilatkozatnak tartalmaznia kell azt a kötelezettségvállalást, hogy a szociális jogok európai pillérének jövőjéről szóló La Hulpe-i nyilatkozatra építve számos új jogalkotási kezdeményezést kell megvalósítani a minőségi munkahelyek biztosítása érdekében minden ágazatban és régióban. A szakszervezeti javaslatokat az ETUC Kiáltvány egy tisztességes megállapodásért a munkavállalók számára című stratégiai dokumentuma tartalmazza, amely program a dolgozó emberek és szakszervezeteik demokratikusan választott prioritásait határozza meg.

 

Várakozással tekintünk a visszajelzéseik elé, előre is szeretnénk megköszönni a támogatásukat, és továbbra is állunk rendelkezésre bármilyen további eszmecserére.

Budapest, 2024. november 4.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség magyar tagszervezetei nevében:

aláírások budapesti.jpg [sm-300]