A nők elleni erőszak megszüntetésének napja

November 25-e minden évben az a nap, amikor a nők elleni erőszak megszüntetésére hívjuk fel a figyelmet sok más szervezettel együtt a világban. A LIGA Szakszervezetek Esélyegyenlőségi Bizottsága kifejezetten fontosnak tartja, hogy a nők elleni erőszakkal szembeni fellépés mellett a munkahelyi erőszak visszaszorítására is felhívjuk a figyelmet. Éppen ezért támogatja az Európai Szakszervezeti Szövetség alábbi közleményét. 

A nők elleni erőszak megszüntetésének napja

A munkahelyi erőszak növekvő mértéke új jogszabályok elfogadását teszi szükségessé

Az európai jogszabályok nem tartanak lépést a nőkkel szembeni munkahelyi fenyegetések új formáival és növekvő mértékével - derül ki egy új jelentésből, amely a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napja alkalmából készült. 

A fokozódó digitalizáció és a kiszolgáltatóttság hozzájárult a nemi alapú munkahelyi erőszak növekvő hullámához. A jogi keretek elemzése azonban azt mutatja, hogy a nemi alapú munkahelyi erőszakra vonatkozó meglévő európai és nemzeti jogszabályokat még nem igazodnak a legújabb fejleményekhez.

Ezért az ESZSZ levélben fordult az Európai Bizottság elnökéhez, Ursula von der Leyenhez, és felszólította, hogy terjesszen elő egy új irányelvet a nemi alapú munkahelyi erőszakról, amely támogatja a szakszervezeteket a biztonságos munkahelyekért folytatott kollektív tárgyalásokban.

Az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) „Biztonságban otthon, biztonságban a munkahelyen, biztonságban online" című jelentése szerint:

- A távmunka és ennek terjedése miatt, a gazdasági függőség és a családon belüli erőszak minden eddiginél inkább munkahelyi kérdéssé vált. „Korábban már felhívtuk a figyelmet a családon belüli erőszak áldozatok foglalkoztatására gyakorolt negatív hatásaira. A kérdést azonban jelenleg nem tekintik széles körben munkahelyi problémának." - Hege Herø, YS, Norvégia.

- A szakszervezetek a női munkavállalókkal szembeni, nem kollégák által (a szolgáltatást igénybe vevők- szerkesztő) elkövetett erőszak növekedéséről számoltak be. 

„Az utóbbi években a nők ellen irányuló, harmadik fél által elkövetett erőszak növekedését tapasztaljuk, különösen az olyan ágazatokban, mint az egészségügyi és szociális ellátási ágazat, a kiskereskedelem és a vendéglátás. Nincs elég munkavállaló a munkához, ezért az emberek erőszakossá válnak". - Irena Štamfelj, ZSSS, Szlovénia

- A digitalizálódó munkakörnyezet táptalajt biztosít a kibererőszaknak, beleértve az online zaklatást, a magánélet megsértését és a nemi alapú előítéleteket a mesterséges intelligencia segítségével. „A távmunka és a digitalizáció a cyberbullyingban (online zaklatásban- szerkesztő)  szerepet játszó tényezők. A szexuális tartalmú videók és üzenetek küldése az elkövetők által használt fő módszerek". - Raquel Gómez Merayo, CCOO, Spanyolország.

A nők elleni erőszak és a családon belüli erőszak elleni küzdelemről szóló, az év elején elfogadott irányelv figyelmen kívül hagyta a munka világában a nőket  érintő erőszakot. 

Ez annak ellenére van így, hogy az EU-ban élő nők 16%-a mondta azt, hogy az EU Alapjogi Ügynöksége szerint a nem partner által elkövetett legsúlyosabb erőszakos esetek a munkahelyükön érte őket.

Az ESZSZ felmérése szerint 15 tagállamban a szakszervezetek 72%-a szerint az országukban a munkahelyi erőszak és zaklatás elleni küzdelemre vonatkozó jogszabályok nem elegendőek.

Isabelle Schömann, az ESZSZ főtitkárhelyettese elmondta:

„A munka világában a közelmúltban bekövetkezett változások azt jelentik, hogy a nők egyre gyakrabban szembesülnek fizikai erőszakkal vagy online zaklatással. Az otthonról végzett munka miatt megnőtt a családon belüli erőszak mértéke, a nők egyre több bántalmazással szembesülnek az alulfinanszírozott közszolgáltatásokban, a digitalizáció pedig egyre több internetes zaklatáshoz vezetett.

 „Sajnos a politikusok nem tudták biztosítani, hogy törvényeink lépést tartsanak a nőket a munkahelyükön érő új fenyegetésekkel. 

„A nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelemről szóló, nemrégiben elfogadott uniós irányelv sajnos nem hozott konkrét intézkedéseket a munkahelyek biztonságosabbá tételére a női munkavállalók számára.

„Ezért a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napján felszólítom Von Der Leyen elnököt, hogy terjesszen elő egy új irányelvet a nők elleni munkahelyi erőszak elleni küzdelemről.

 „Ma erős szavakat fogunk hallani minden párt politikusától. De nem a szavak, hanem a tettek alapján fogjuk megítélni őket."

Európai Szakszervezeti Szövetség